מטחנת קפה

איך לבחור מטחנת קפה?

מדריך לרכישת מטחנת קפה

בדף זה  אני רוצה לתת הסבר קצר על המאפיינים השונים במטחנות כדי שמי שמתעניין יוכל לבחור ביתר קלות את המטחנה המתאימה לו.

יש מטחנות קפה שעובדות במהירות גבוהה ויוצרות שני דברים שאינם טובים לנו- חשמל סטטי וחום.

עקב החום שנוצר הקפה עלול להתחמם ולקבל טעם שרוף, החשמל הסטטי עלול לגרום לפיזור הקפה הטחון ולכלוך רב. לכן עדיף לרכוש מטחנה בעלת דסקיות ולא בעלת להבים.

מטחנת להבים כדאי לשמור לטחינת תבלינים או אגוזים לקפה עדיף מטחנת דיסקיות.

כדי לקבל כוס אספרסו משובח ברמה מקצועית יש חשיבות גדולה לטחינת הקפה. איכות הקפה תלויה בטחינה אחידה ,שווה ובחום של הקפה הטחון אחרי גמר הטחינה.
אם נשתמש במטחנה כדי לטחון כמות המספיקה לשוט אחד בודד או כפול של אספרסו סביר שהקפה לא יצבור חום כי זו כמות קטנה. אבל ככל שנטחן בפעם אחת כמות גדולה יותר ובטחינה דקה מאוד נקבל יותר חום כי המטחנה עובדת יותר זמן והלהבים מתחממים מהחיכוך.
במטחנות המקצועיות פתרו את הבעיה חלקית על ידי הגדלת קוטר דסקיות הלהב ומנגנון להאטת המנוע.

מהירות הטחינה וחיכוך הדסקיות יוצרים חשמל סטטי שיכול לגרום לקפה הטחון להתפזר על כל המטבח.גם לקפה עצמו,הלחות ביום נתון והדרך בה הוא יוצא מהמטחנה יש השפעה.לכן במטחנות שונות ניסו לתת פתרונות גם ליצירת החשמל הסטטי.

למה חשובה מטחנה?
יש היום בשוק מגוון עצום של מכונות קפה ממותגים שונים וזה מקשה על קניית קפה טחון שיתאים למכונה האישית שלכם.
מכונות שונות דורשות דרגות טחינה שונות ולכן קפה טחון מראש לא יתן אותן תוצאות במכונות שונות.
גם אופי הקפה עצמו מקשה על הקנייה שכן קפה הוא מוצר גחמני המשנה את אופיו גם אחרי הטחינה ומושפע מטמפרטורה,לחות וזמן הקלייה. המוכר בחנות יתקשה להתאים את הקפה הטחון למכונה האישית שלך ללא ניסוי וטעייה

מומלץ אם כך לקנות מטחנת קפה שתתאים לכל סוגי מכונות הקפה כמו מטחנות חברת נמוקס.
כדאי לבדוק שניתן לטחון ישר לכל סוגי ידיות הקפה כך שאם תשתדרג מכונת הקפה עדיין המטחנה תתאים לה.
מטחנות קפה איכותיות יכולות להחזיק שנים רבות ואינן דורשות טיפול מיוחד..

דרגת הטחינה
כלומר, כמה דק או גס טוחנים את הקפה.
דרגת הטחינה מושפעת מגורמים רבים בינהם גם - סוג מכונת הקפה,סוג פולי הקפה, טריות הפולים,אופי קלייתם,וכמובן מה רוצים לשתות.
להכנת French press דרושה טחינה גסה מאוד
להכנת קפה אמריקאי דרושה טחינה גסה
במכונת קפה עם מגביר קרמה או מקינטה דרושה טחינה בינונית דקה (כמו גרגירי סוכר עדינים)
במכונת קפה מיקצועית בלי מגביר קרמה דרושה טחינה דקה לאספרסו
לקפה טורקי דרושה טחינה דקה מאוד כמו אבקה.
.

סוגי מטחנות
קיימות מטחנות להבים (סכינים) ומטחנות דסקיות, להלן ההבדלים:

להבים (Blades)
מטחנות בעלות להבים בעצם קוצצות את הפולים יותר מאשר טוחנות .הלהבים עובדים כמו פרופלור וקוצצים בלי אבחנה.
ולכן הטחינה אינה אחידה וקבועה ונדרש זמן ארוך יותר כדי להגיע לטחינה דקה
למשך זמן הטחינה יש כאמור השפעה של יצירת חום ולכן עלול להתקבל קפה בעל טעם שרוף.
לרוב תתקבל טחינה לא אחידה ולכן מטחנות אלה אינן מומלצות לשימוש במכונת אספרסו.

דיסקיות (Burrs)
במטחנות בעלות להבי דיסקית הטחינה יוצאת אחידה יותר וגם נמנע חימום יתר של הקפה בזמן הטחינה.
אחידות הטחינה היא קריטית בהכנת משקאות כמו אספרסו כי חשוב שהמים יוכלו לעבור דרך הקפה הטחון בידית בצורה שווה כדי להפיק מקסימום טעם בתהליך המיצוי. טחינה לא אחידה תביא למשקה בעל טעם מריר או דליל וחלש.

חשוב לדעת שקיים הבדל בין הדסקיות השונות. גודל הדסקיות - במטחנות הזולות יותר נמצא דסקיות קטנות יותר, אשר לעיתים יוצרות מעט חוסר אחידות ונוטות יותר להתחממות וכתוצאה מכך לחימום הקפה, בעוד שבמטחנות היקרות יותר, נמצא דסקיות גדולות יותר. למטחנות בעלות דסקיות "קוניות" יתרונות משלהן כפי שיוסבר בהמשך והן פופולאריות ומתאימות יותר לשימוש ביתי.

מידע נוסף למי שמתעניין-

מטחנות דסקיות בעלות מהירות גבוהה , מהירות נמוכה, מבנה קוני או עיגול שטוח.

דסקיות בעלות מבנה קוני לעומת שטוח
שני הסוגים מפיקים קפה טחון אחיד וקבוע אשר ניתן להפיק ממנו קפה אספרסו איכותי וטעים המתאים לכל מכונות האספרסו הביתיות או המסחריות.

בדסקיות בעלות המבנה הקוני משתמשים במטחנות בעלות המהירות הנמוכה עם "הילוך האטה". למטחנות בעלות דסקיות אלה מספר יתרונות כגון דסקיות קטנות יותר בקוטרן, פעולה שקטה וקשיותן. כל אלו גורמים המאריכים את חיי המטחנה והם אלה שהפכו אותן לפופולאריות ביותר לשימוש ביתי בעוד מטחנות קפה לשימוש מסחרי עם להבים קוניים הן יקרות מאד.

בדסקיות בעלות המבנה השטוח מקובל להשתמש במטחנות מסחריות בד"כ עם מחלק מנות, עם מהירות נמוכה .דסקיות שטוחות בקוטר רחב של מעל 60 מ"מ מותקנות במטחנות מסחריות לשם הגברת נפח הטחינה ביחידת זמן כלומר יותר קפה בפחות זמן ע"י שימוש במהירות גבוהה קצת יותר. משום קוטרן נמנעת שריפת הקפה או חימום יתר. אורך החיים של דסקיות שטוחות בעלות קוטר קטן מ-60 מ"מ קצר יותר מלהבים קוניים.

*טחינה דקה במיוחד לקפה טורקי אינה מומלצת בכל סוג של מטחנת קפה אספרסו משום שיש חיכוך מוגבר של הלהבים אלא אם הכמות היא למנה בודדת או כפולה. טחינת כמות גדולה תביא לחימום יתר הן של הלהבים, הקפה ומנוע המטחנה.

דסקיות בעלות מהירות גבוהה
במטחנות דסקיות במהירות גבוהה ישנו סיכוי שיחממו את הקפה כמו המטחנות עם הלהבים, אך במטחנות מסוג זה יש יותר שליטה בקביעת דרגת הטחינה. מטחנות אלו טוחנות טחינה אחידה ועקבית ומתייחסים אליהן כאל "נהיגה ישירה". המנוע בהן מחובר ישירות לדסקיות וגורם להן להסתובב באותה מהירות. מטחנות מהירות בדרך כלל הן רעשניות יותר ונוצרת בהן כמות מסוימת של חשמל סטטי. בשל המהירות הגבוהה משתמשים במטחנות מסוג זה בדסקיות שטוחות ובעיקר לשימוש מסחרי עם מחלק מנות.

דיסקיות בעלות מהירות נמוכה
המטחנות שנחשבות לאיכותיות ביותר הן מטחנות דסקיות במהירות נמוכה. מטחנות אלו מציעות את היתרון של מינימום תוצרי לוואי, כמעט בלי או ללא חשמל סטטי ומעט מאד חום, הן שקטות בעבודתן והמנוע אינו מתאמץ בזמן הטחינה. מטחנות קפה אלו מיוצרות עם מערכת דסקיות שטוחה או עם דסקיות בצורה קונית ויכולות להתחלק לשתי קבוצות: מטחנות של "נהיגה ישירה" או " הילוך האטה".

"הילוך האטה"
למטחנות בעלות הילוך מאט יש מנוע בעל מהירות גבוהה שמחובר למהלך (gear) ומאט את מהירות הדסקיות. אמנם שיטה זו נוטה להיות רועשת יותר מהמטחנות בעלות הנהיגה הישירה, אך הן עושות את העבודה מבלי שהמנוע יתאמץ כך שאורך חיי המנוע במטחנות קפה בעלות "הילוך האטה" ארוך יותר.

"נהיגה ישירה"
מטחנות אלו הינן היקרות ביותר והטובות ביותר לשימוש ביתי או שימוש תעשייתי קל. המנוע בעל המהירות האיטית מחובר ישירות לדסקיות כך שהכול נע באותה מהירות. מנועים אלו בעלי איכות גבוהה ומעוצבים בצורה שיוכלו להחזיק את המטען בקלות (מנוע שאינו איכותי יקרוס תחת המטען). בשל העובדה שהינם נעים בסל"ד נמוך, מינימום חשמל סטטי וחום נוצר. הבונוס הנוסף של מטחנות מסוג זה הוא היותן שקטות מאד באופן יחסי
מינון קצוב או ללא
בחלק מהמטחנות יש אפשרות לקבל מנה קצובה, כלומר בכל משיכת ידית נקבל כמות מדודה של קפה טחון. לעומתן יש כאלה בהן אין אפשרות כזו והקפה נטחן ישירות לידית או לכלי אגירה.

מטחנות בעלות מינון קצוב
מטחנות אלו מעוצבות בצורה שעורמת את הקפה הטחון לתוך תא הקפה הטחון, ובמשיכת ידית תיפלט כמות מדודה לתוך ידית הקפה. מחלק המנות נראה כמו עוגה עגולה החתוכה לשש פרוסות שוות, הקפה הטחון נופל לתוך כל תא, התאים מסתובבים סביב ציר, וכאשר הם מגיעים לקדמת המטחנה, הקפה הטחון נופל מאותו תא לתוך ידית הקפה. כמות הקפה שכל תא יכול להכיל היא בד"כ בין 6-8 גרם (שוט אחד = 7 גרם) ובחלק מהמטחנות ניתן אף לכוון את המנה המדודה שתהיה בין 5.5 גרם ל- 9 גרם לפי בחירה.

מטחנות ללא מינון קצוב (Doserless)
למטחנות מסוג זה וריאציות שונות, אולם בפופולאריות ביותר כדוגמת מטחנת קפה נמוקס לוקס ( nemox lux ) ניתן לטחון לתוך כלי או ישירות לידית הקפה. יתרון מטחנות אלו ברור: הן טוחנות קפה טרי ישר לידית הקפה ומשם למכונה ולכוס הקפה. הקפה הטחון אינו יושב בכלי ומאבד מטריותו, יתרון בולט לשימוש ביתי או משרדי.